Nieprawidłowe warunki zgryzowe występują w przypadku obecności braków zębowych nieprawidłowo dopasowanych wypełnień nieprawidłowo wykonanych uzupełnień protetycznych.

Zaburzenia zwarcia mogą powodować: starcie powierzchni zębów powstania ubytków szkliwa przy szyjkach pękania szkliwa oraz zniszczenie prac protetycznych. Zęby ulegają przeciążeniu, w następstwie czego następuje zanik dziąsła, więzadeł mocujących ząb oraz kości.

Długotrwale występujące zaburzenie zwarcia powodują dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym oraz związanych z nim mięśni.

Najczęstszymi objawami są: trzaski w stawach przy otwieraniu i zamykaniu ust ból przy ziewaniu i szerokim otwarciu ust ograniczone otwierani ust ból w okolicy ucha i szyi, za oczami bóle głowy podobne do migrenowych zaburzenia słuchu, szum w uszach, ból zębów nieustępujący po leczeniu, bolesność mięśni.

Przyczyną powstawania dysfunkcji narządu żucia często są parafunkcje – podświadomie wykonywane czynności układu ruchowego narządu żucia, które znacznie odbiegają od prawidłowych fizjologicznych funkcji mięśni i stawów. Zaliczamy tutaj częste nawykowe żucie gumy, przygryzanie warg oraz obgryzanie paznokci.

Najbardziej znaną parafunkcją jest bruksizm, który polega na zgrzytaniu zębami i mocnym zaciskaniu szczęk zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Tego typu reakcja mięśni i stawów jest odpowiedzią organizmu na otaczające nas stresy.

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego powodują nie tylko zwykły dyskomfort, ale mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.