W Tarabuła-Dent oferujemy kompleksową obsługę wszystkich pacjentów. Niezbędne do tego, oraz do zapewnienia najwyższej jakości usług, jest renomowany i sprawdzony sprzęt, który znajduje się na naszym wyposażeniu.
Dzięki dostępności najnowszych technologii i szerokiej gamie sprzętu wszystkie zabiegi i badania można przeprowadzić na miejscu!
Każda z tych czynności może spowodować przemieszczenie się skrzepu powstającego w miejscu zabiegu. Może to spowodować powstanie “suchego zębodołu!” i wystąpienie niepotrzebnego bólu. Jeżeli ból, dyskomfort czy krwawienie, utrzymują się ,należy zgłosić się do Naszej Placówki na kontrolę.
Leczenie implantologiczne zawsze rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. Wstępne badania prowadzone są m.in. za pomocą tomografu komputerowego. Dzięki temu lekarz jest w stanie szybko ocenić stan uzębienia i warunki kostne pacjenta i to czy kwalifikuje się on do zabiegu. W niektórych sytuacjach może on zalecić odbudowę utraconej tkanki kostnej przed lub podczas implantacji.
Zabieg implantacji zęba może zostać wykonany wyłącznie wtedy, jeśli w jamie ustnej pacjenta nie występują żadne stany zapalne.
Innymi przeciwwskazaniami do leczenia implantologicznego są m. in.:
Pacjent powinien być po posiłku. Ważne jest dobre samopoczucie, spokój i komfort psychiczny. Warto bowiem pamiętać, że implantacja zębów jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym – wykonuje się go w znieczuleniem miejscowym. Cała procedura implantacji trwa zaledwie do kilkudziesięciu minut – później można samodzielnie wrócić do domu. Jest to zabieg nieingerujący w zdrowe zęby i cechujący się wysoką estetyką oraz skutecznością. Efekt
końcowy przekłada się na zdrowy i piękny uśmiech, a także pełną funkcjonalność w obrębie jamy ustnej.
Wskazaniem do leczenia implantologicznego może być nawet brak pojedynczego zęba. Najczęściej jednak wykonuje się je w przypadku większych lub całościowych ubytków, czyli tzw. bezzębia. Implanty zębowe gwarancją bezproblemową stabilizację protez. Przed zabiegiem implantacji zębów Pacjent powinien przyjmować leki zalecone przez lekarza stomatologa. Nie można być też na czczo – zaleca się spożycie normalnego posiłku. Ponadto
na zabieg należy się zgłosić wraz z dokumentacją radiologiczną .Ostatnim krokiem jest podpisanie zgody na przeprowadzenie zabiegu wprowadzenia implantu. Sporo tutaj też zależy, na jaką metodę implantacji zębów zgłosił się pacjent – w przypadku metody All-on-4 zabieg jest wykonywany w całości jednego dnia, co daje natychmiastowy efekt w postaci pięknego uśmiechu.
Po zabiegu wszczepienia implantu zęba pacjent musi się trzymać określonych przez lekarza zaleceń. Warto dodać, że czasami konieczne staje się podawanie antybiotyków osłonowych. Na pierwszą wizytę kontrolną należy się zgłosić w ciągu dwóch tygodni od implantacji. To właśnie wtedy zdejmowane są szwy, choć —warto tutaj podkreślić —ten zabieg również jest bezbolesny.
Odpowiednie postępowanie po zabiegowe jest niezbędne do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Pacjent nie może przez przynajmniej 2 godziny jeść żadnych pokarmów.
Nie przestrzeganie zaleceń lekarza może skutkować wieloma powikłaniami.
Po zabiegu implantacji zębów nie powinno się również palić tytoniu ze względu na możliwość wydłużenia się procesu gojenia. Zabronione jest też spożywanie alkoholu i dotykanie implantów przez minimum 7 dni od zabiegu. Co więcej, podczas snu zaleca się układać głowę powyżej linii ciała i nie podtrzymywać jej dłońmi.
Przez kilka godzin powinno się też stosować zimne okłady i nie podejmować żadnych większych aktywności fizycznych. Wykluczone są również wizyty na basenie i saunie do momentu, aż zniknie opuchlizna. Po zabiegu może wystąpić niewielki stan podgorączkowy oraz obrzęk.
Nie zaleca się także płukania jamy ustnej przez przynajmniej 24 godziny od przeprowadzenia zabiegu. Później warto stosować płyny antybakteryjne i szczoteczkę z miękkim włosiem. Zęby należy myć bardzo delikatnie, a w kolejnych dniach płukać jamę ustną po każdym posiłku. Odpowiednia higiena jamy ustnej znacząco przyspieszy proces gojenia.
Odradza się również jedzenia twardych pokarmów przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Niewskazane jest również spożywanie ostrych posiłków i gazowanych napojów. Zaleca się spożywanie miękkich potraw i przyjmowanie leków, które przepisał lekarz. W razie dolegliwości bólowych, można stosować leki przeciwbólowe. Bezzwłoczny kontakt z lekarzem jest zalecany, jeśli:
O implanty należy dbać, jak o własne zęby. Higiena jamy ustnej pełni kluczową funkcję w leczeniu implantologicznym, ale także w utrzymaniu właściwej trwałości implantu. Warto również korzystać ze specjalistycznych zabiegów higienizacyjnych. Po kilku miesiącach implant powinien trwale zrosnąć się z kością. Wówczas odsłania się implant i pobiera wyciski lub skany 3D do pracy protetycznej. Takie uzupełnienie wykonuje się w ciągu kilkunastu dni.
Po zakończeniu leczenia podstawowego pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną ok. pół roku później.
Lekarz musi bowiem ocenić stan kości i dziąseł. Kolejne wizyty zalecane są przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że z implantem wszystko jest w porządku.
Bardzo ważne jest oczyszczanie zębów po posiłkach. W tym celu należy używać szczoteczek o miękkim lub średniej twardości włosiu oraz past do zębów o małej ścierności. NIE UŻYWAMY PAST WYBIELAJĄCYCH Możemy natomiast używać past dedykowanych ochronie dziąseł oraz zapobiegających odkładaniu się płytki nazębnej ( np. pasta elgydium na podrażnione dziąsła )
Staramy się, aby trakcie szczotkowania unikać ruchu poprzecznego. Skutkuje to po pewnym okresie obniżeniem poziomu dziąsła. Odsłonięciu ulega korzeń zęba bądź też implant. Polecana metodą szczotkowania zębów jest metoda Roll . Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni na styku dziąsła i szyjki zęba. Wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Należy wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco -obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby.
Alternatywną metodą jest szczotkowanie zębów ruchem okrężnym. Najpierw ruchem okrężnym oczyszczamy powierzchnie przyszyjkową, potem całą pracę protetyczną. Należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu okolicy przejścia sztucznej korony w naturalny ząb, tuż przy brzegu dziąsłowym. Jest to miejsce podatne na odkładanie płytki nazębnej.
Dodatkowo zalecane jest codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz używanie płukanek do jamy ustnej, najlepiej tych bez zawartości alkoholu ( np. Meridol ochrona dziąseł) W przypadku mostów możemy również wprowadzić pod przęsło mostu nić Oral-B Superfloss. Ma ona jeden koniec sztywny, co pomaga we wprowadzeniu jej pod przęsło . Specjalnie wykonana część środkowa nici doskonale usuwa wszystkie złogi nazębne Aby utrzymać prawidłową higienę przy istniejących koronach i mostach powinno się również wprowadzić inne metody oczyszczania przestrzeni wokół stałych uzupełnień protetycznych. Zalecane są tutaj szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory dziąsłowe.
Wskazane są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, by jak najszybciej zauważyć drobne uszkodzenia koronki zęba.
Budowa implantu sprzyja odkładaniu się resztek pokarmu oraz płytki nazębnej w obrębie dziąsła w miejscu połączenia implantu z nadbudową. Utrudniony dostęp oraz niewłaściwa higiena prowadzi do zalegania płytki nazębnej. Płytka bakteryjna jest główną przyczyną zapalenia dziąseł oraz powstania kamienia nazębnego. Stany zapalne przyzębia mogą prowadzić do zaniku kości i utraty implantu.
Pielęgnacja implantów polega na regularnym oczyszczaniu miejsc zalegania płytki bakteryjnej w obrębie implantu zęba. Regularne czyszczenie zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej i zapobiega formowaniu kamienia nazębnego. Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy gdyż włosie szczoteczek do zębów nie dociera w okolice implantu. Aby miejsca te skutecznie oczyścić należy stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji jamy ustnej, które zapewnią efektywne i bezpieczne czyszczenie.
Irygatory do zębów
To najlepszy produktu do pielęgnacji implantów. Strumień wody w bezpieczny, nieinwazyjny sposób oczyszcza okolice implantów wypłukując resztki pokarmów i obluzowując płytkę nazębną. Ponadto stymulujące właściwości strumienia wody polepszają krążenie w tkankach wzmacniające dziąsła.
Szczoteczki międzyzębowe
Szczoteczki międzyzębowe skutecznie oczyszczają okolice implantów. Elastyczne włókna dopasowują się do przestrzeni dokładnie wymiatają resztki pokarmów i płytkę nazębną.
Nici do implantów
Nici do implantów to specjalistyczne nici dentystyczne, które uskuteczniają czyszczenie przestrzeni wokół implantu. Każdy odcinek nici spełnia określone zadanie, część sztywna służy do bezpiecznego wprowadzania nici w przestrzeń, odcinek puszysty służy do bezpiecznego i efektywnego oczyszczania a trzeci odcinek w spełnia funkcje klasycznej nici do zębów. Najpopularniejszą nicią do implantów jest nitka Oral-B Superfloss.
Szczoteczki soniczne
Szczoteczki elektryczne soniczne doskonale sprawdzają się u pacjentów z implantami. Drgania soniczne zapewniają efektywne a zarazem delikatne usuwanie płytki nazębnej. Szczoteczki soniczne są delikatne dla dziąseł i bezwzględne dla płytki nazębnej.
Leczenie protetyczne odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje wszystkie wykonane zabiegi kliniczne i laboratoryjne, których wynikiem jest oddanie gotowej protezy pacjentowi. W drugim etapie pacjent musi przyzwyczaić się do ciała obcego, jakim jest PROTEZA.
Prawidłowo wykonana proteza zębowa odtwarza do 30% funkcji mowy i żucia. Każda wprowadzona po raz pierwszy do jamy ustnej może stworzyć pacjentowi wiele przykrych odczuć i takich objawów jak: zmianę mowy, smaku, nadmierne wydzielanie śliny lub jej brak, przykre uczucie obecności ciała obcego, pozorny brak miejsca na język i pokarm. W miarę upływu czasu te nieprzyjemne wrażenia zanikną, a pełna zdolność żucia pokarmów zostanie osiągnięta po całkowitym przystosowaniu. Adaptacja trwa od kilku do kilkunastu dni, aż do momentu kiedy pacjent przestanie odczuwać protezę i stanie mu się bliska. Czas przyzwyczajenia zależy od wrażliwości, rodzaju protezy i indywidualnych warunków zgryzowych. Protezy przeznaczone są na 5 lat.
Po tym czasie należy wykonać nowe, bowiem dziąsła zanikają a protezy stają się za duże. Przy dobrze utrzymanej higienie i przy szybkim zaniku dziąseł, można je uszczelnić, czyli podścielić. O tym decyduje lekarz.
W razie bólu, wyjąć protezy z ust, a założyć je dopiero 3-4 godziny przed kontrolą w gabinecie stomatologicznym.
Przed zabiegiem wybielania zębów
Przed wybielaniem zębów zaleca się wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu kamienia nazębnego (skalingu) oraz piaskowania zębów tak aby preparat mógł jak najskuteczniej działać na powierzchni zęba. Przed samym zabiegiem wybielania warto również zjeść coś, tak by bez problemu wytrzymać po zabiegu 2 godziny bez jedzenia.
Po zabiegu wybielania zębów
W czasie doby od wykonania zabiegu, unikamy “kwaśnych ,bardzo gorących oraz bardzo zimnych pokarmów i napojów. Może wtedy pojawić się nadwrażliwość pozabiegowa , która jest przejściowa. Aby zminimalizować ryzyko nadwrażliwości zębów warto stosować preparaty fluorkowe lub pasty na nadwrażliwość.
Dieta
Tuż po zabiegu wybielania zębów szkliwo jest bardziej podatne na pochłanianie barwników z otoczenia. Dlatego przez minimum 48 godzin należy powstrzymać się od palenia papierosów i stosować biała dietę (tzn. wyeliminować pokarmy napoje barwiące)
W celu najlepszych efektów warto trzymać się ,białej diety” przez około 1-2 tygodnie
Biała dieta – czego nie wolno pic?
Biała dieta – czego nie wolno jeść?
Biała dieta- co wolno jeść?
Należy pamiętać ,że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym leczenie i bezwzględnie wypełniać zalecenia. Ortodonta odpowiedzialny za leczenie, nie może odpowiadać za niezgodne z zaleceniami postępowanie pacjenta i wynikające z tego komplikacje.
Higiena jamy ustnej
Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku używać płynu do płukania jamy ustnej. Należy stosować środki dostępne na rynku zawierające fluor (chyba, że lekarz zaleci inaczej). W przypadku niestosowania się do powyższego zalecenia, dla zachowania zdrowych zębów, lekarz może zadecydować o konieczności zdjęcia aparatu.
Przestrzeganie harmonogramu wizyt
Wizyty ortodontyczne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu zazwyczaj co 4-8 tygodni. Nie zgłaszanie się na wizyty powoduje przedłużenie leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku uszkodzenia aparatu konieczne są dodatkowe wizyty w celu usunięcia usterki i zabezpieczenia prawidłowego działania aparatu,
Czynne uczestniczenie w procesie leczenia
Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to konieczności codziennego noszenia wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych i aparatów retencyjnych itd..
Brak zaangażowania i systematyczności ze strony pacjenta spowoduje zahamowanie postępów leczenia. Konieczne jest zgłaszanie na bieżąco swoich spostrzeżeń, dyskomfortu i niepokoju dotyczącego leczenia. Dobra komunikacja pacjent lekarz zwiększa Twoje bezpieczeństwo.
Wzmożona ostrożność
Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu może ulec uszkodzeniu w przypadku braku ostrożności nieprzestrzegania zaleceń użytkowania aparatu ze strony pacjenta. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Nóż i widelec jest najlepszym przyjacielem pacjenta. W trakcie leczenia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np. długopisem, ołówkiem lub palcem.
Pn-Pt: 7:00 – 19:00
Sb: 8:00 – 14:00
Nd: nieczynne
al. Piłsudskiego 19
Pn-Pt: 7:00 – 19:00
Sb: nieczynne
Nd: nieczynne