Dziąsła, kości i tkanki otaczające ząb są powodem dolegliwości wielu osób. Z pomocą przychodzi wówczas periodontologia zajmująca się diagnostyką i leczeniem przyzębia. Recesja dziąseł, zapalenie dziąseł i paradontoza nie są dla nas straszne. Dzięki skutecznym technikom leczenia zatrzymamy te choroby, a Ty zachowasz uśmiech na wiele lat.
Recesją dziąseł określa się obniżanie linii dziąseł, przy jednoczesnym odsłanianiu szyjek i korzeni zębów. Ubytkowi na linii dziąseł może towarzyszyć także ubytek tkanki kostnej i aparatu więzadłowego zęba.
W większości przypadków recesja dotyczy pojedynczego zęba. Zdarza się jednak, że recesja dziąseł występuje obok siebie w większej ilości, co w konsekwencji prowadzi do nadwrażliwości zębów na bodźce termiczne i dotyk
Sposoby leczenia
Podstawowym zadaniem, które musi zostać wykonane na samym początku leczenia jest pozbycie się kamienia i nalotów z zębów. Ponadto, należy zadbać o higienę jamy ustnej czyli prawidłowe szczotkowanie i wymiana szczoteczki. Jeśli mamy do czynienia z wadą zgryzu, należy zastosować leczenie ortodontyczne.
Kolejnym etapem jest zastosowanie leczenia chirurgicznego. W tym przypadku wyróżnia się kilka rodzajów zabiegów:
Najlepszą metodą na zabezpieczenie swoich dziąseł przed recesją, jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Częsta zmiana szczoteczki, odpowiedni sposób czyszczenia zębów, podjęcie leczenia ortodontycznego oraz systematyczne wizyty u stomatologa zdecydowanie utrudnią rozwój i postępowanie recesji. Niekiedy konieczne okazuje się specjalistyczne leczenie zapalenia dziąseł. W naszej klinice wykonasz je pod okiem doświadczonego specjalisty.
Pierwszym i najważniejszym objawem, który mówi o tym, że doszło do zapalenia dziąsła jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania. Oprócz tego pojawia się także zaczerwienienie, obrzęk i ból, który towarzyszy także podczas jedzenia. To co istotne, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapaleń przyzębia przebiegających z utratą kości otaczającej zęby.
Leczenie zapalenia dziąseł
Wizyty kontrolne u stomatologa to podstawa, niezależnie czy zmagamy się z jakąś chorobą, czy nie. W przypadku zapalenia należy robić to przynajmniej raz w roku, aby wyeliminować złogi nazębne i kamień nazębny, czyli tzw. skaling. Podczas takiej wizyty lekarz ma możliwość zniwelowania przyczyn, które mogą doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Być może konieczne będzie zastosowanie leczenia ortodontycznego. Jeśli problem dotyczy przerostowych zapaleń dziąseł to być może konieczne będzie zastosowanie metod chirurgicznych, które pomogą skorygować kształt i przebieg girlandy dziąsłowej. Ponadto, może pojawić się także antybiotykoterapia.
W naszym gabinecie korzystamy z najnowocześniejszych zdobyczy technologicznych. W połączeniu ze specjalistyczną wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem naszych lekarzy możemy zagwarantować naszym Pacjentom skuteczne, bezpieczne i precyzyjne leczenie kanałowe bez bólu.
Paradontoza zalicza się do jednych ze schorzeń przyzębia. Najczęściej jej objawy można zauważyć poprzez krwawienie z dziąseł i rozchwianie zębów. Konsekwencją paradontozy może być niestety utrata zębów, zatem racjonalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest zaplanowanie leczenia stomatologicznego.
Objawy paradontozy
Jednymi z pierwszych objawów wystąpienia paradontozy jest niewielki ból, nabrzmienie i krwawienie z dziąseł. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej, przemieszczają się do przestrzeni międzyzębowych i głębiej, co prowadzi do powstania procesów gnilnych, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. W następstwie tego dochodzi do odsłonięcia kieszonek i korzeni zębów. Osłabienie połączenia między zębem, a tkankami otaczającymi prowadzi do tego, że zęby zaczynają się chwiać i wypadać. Do objawów paradontozy zalicza się także wysunięcie zębów, nadwrażliwość, obrzęk, a w skrajnych przypadkach nawet pojawiająca się ropna wydzielina.
Leczenie paradontozy
Zazwyczaj początkowe objawy paradontozy są przez nas lekceważone, a dopiero gdy pojawi się silne zapalenie dziąseł to kontaktujemy się z lekarzem. W związku z tym na początku należy dokonać oceny stopnia zaawansowania paradontozy. W zależności od wyniku stosuje się różne metody leczenia. Leczenie początkowej fazy nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ dotyczy dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Jeśli osad nazębny jest widoczny, to lekarz dokonuje jego dokładnego usunięcia, a następnie stosowana jest antybiotykoterapia. W przypadku zaawansowanego stopnia paradontozy konieczne jest wdrożenie leczenia za pomocą zabiegów chirurgicznych, które pozwolą na regenerację tkanek przyzębia.
Pn-Pt: 7:00 – 19:00
Sb: 8:00 – 14:00
Nd: nieczynne
al. Piłsudskiego 19
Pn-Pt: 7:00 – 19:00
Sb: nieczynne
Nd: nieczynne