Protetyka

Głównym zadaniem protetyki jest uzupełnienie braków zębowych Pacjenta, a także poprawa wyglądu zębów dla osiągnięcia efektu estetycznego. To dziedzina stomatologii zajmująca się odbudową utraconych zębów, zmianą ich kształtu i koloru oraz przebudową zgryzu przywracając Pacjentowi estetykę i prawidłową funkcję żucia.

UZUPEŁNIENIA RUCHOME W PROTETYCE

Są to uzupełnienia wyjmowane z jamy ustnej pacjenta, wyróżniamy wśród nich:

  • Protezy szkieletowe ,wykonywane są one przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich cześć stanowi metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protezy, natomiast ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów i przenoszące w ten korzystny i fizjologiczny sposób siły żucia poprzez zęby na kość. Ważną zaletą tego rodzaju protez jest znaczne ograniczenie powierzchni błony śluzowej, która jest przykryta przez protezę

  • Protezy całkowite są to konstrukcje protetyczne uzupełniające braki wszystkich zębów – wykonywane u osób bezzębnych. Przywracają one tej grupie pacjentów utraconą czynność żucia, poprawiają wymowę i polepszają wygląd estetyczny, a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie. Powinny być one wykonane tak, aby przywracać komfort pacjenta, jednak prawie nigdy, szczególnie przy trudnych warunkach anatomicznych, nie tworzą warunków, jak przy zębach własnych. Niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem, zalecanym przez lekarzy jest wszczepienie implantów i wykonanie uzupełnień na nich opartych – stałych lub ruchomych typu „overdenture”.

  • Protezy częściowe – osiadające. Ten rodzaj uzupełnień protetycznych stosuje się w przypadku braku niewielkiej liczby zębów górnego lub dolnego łuku. Protezy te pokrywają kość wyrostka zębodołowego, która pozbawiona jest zębów, a także opierają się w przypadku górnego o część podniebienia, lecz nie leżą na całej jego powierzchni. W przypadku łuku braków zębowych w łuku dolnym protezą częściową pokrywana jest także część obszaru pod językiem. Proteza taka jest często mocowana na pozostałych zębach za pomocą klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów, które są elementami metalowymi. Pozwalają uniknąć konieczności stosowania kleju, jednak wśród Pacjentów panuje opinia, że są mało estetyczne przez swoją widoczność w jamie ustnej.

Protezy ruchome mogą być połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą rygli, koron teleskopowych, zasuw lub zatrzasków. Klinika Tarabuła-Dent wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. W przypadku gdy konieczne jest usunięcie wszystkich zębów, lekarz wykona protezę całkowitą natychmiastową (tj. proteza akrylowa, która działa także jako opatrunek i w takich sytuacjach ułatwia proces adaptacji).

UZUPEŁNIENIA STAŁE W PROTETYCE

  • Wkłady koronowo-korzeniowesą wykonywane, gdy znacznemu zniszczeniu uległa naturalna korona zęba, a pozostawiony zdrowy korzeń możemy wykorzystać jako „naturalny implant”, w którym mocuje się wkład koronowo-korzeniowy. Na tak przygotowany ząb konstruuje się koronę protetyczną przywracającą prawidłowy wygląd. Są wykonywane ze stopów metali, lub materiałów ceramicznych.

    Jak wygląda procedura wykonania wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną?

    Zazwyczaj cały proces bazuje na wykonaniu specjalnych wycisków kanału wraz z otaczającymi go tkankami. W ten sposób powstaje wkład koronowo-korzeniowy dopasowany do budowy szczęki danego pacjenta. Przygotowuje się go w specjalnym laboratorium protetycznym. W gabinecie, już po wykonaniu wkładu, można przeprowadzić leczenie kanałowe i umieścić koronę protetyczną w jamie ustnej pacjenta.

  • Korony protetyczne – są trwałym uzupełnieniem osadzonym na oszlifowanych zębach – zarówno żywych jak i martwych. Najczęściej mają one zastosowanie, gdy ząb jest mocno zniszczony, a odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna.

    Korony poprawiają estetykę, wzmacniają zęby leczone endodontycznie (kanałowo), umożliwiają przebudowę warunków zgryzowych. Korona chroni ząb przed złamaniem i dalszym zniszczeniem oraz doskonale imituje naturalny ząb.

 

  • Mosty protetyczne – mosty protetyczne stosowane są w przypadku występowania pojedynczych luk zębowych. Jego założenie wymaga oszlifowania dwóch sąsiadujących z luką zębową zębów. Most składa się z przęsła, które w różnym stopniu odtwarza czynności oraz kształt utraconego zęba i elementów łączących przęsło z filarem, który stanowi naturalny ząb lub korzeń. Nowym rozwiązaniem są mosty na implantach, które pozwalają na odbudowę całego łuku zębowego.

 

  • Nakłady ceramiczne (inlay/onlay)są alternatywą dla rozległych uzupełnień kompozytowych. Taki nakład jest trwalszy, szczelniejszy i bardziej estetyczny. W przeciwieństwie do koron nakład odbudowuje jedynie powierzchnię żującą zęba.

W naszym gabinecie korzystamy z najnowocześniejszych zdobyczy technologicznych. W połączeniu ze specjalistyczną wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem naszych lekarzy możemy zagwarantować naszym Pacjentom skuteczne, bezpieczne i precyzyjne leczenie kanałowe bez bólu.